"Odkrywam macierzyństwo"

2006-04-26

Gorąco polecamy najnowszą książkę Preeti Agrawal "Odkrywam macierzyństwo". Autorka jest doktorem nauk medycznych, specjalistką II stopnia z Ginekologii i Położnictwa. Ukończyła studia medyczne w S. M. S. Medical College Jaipur w Indiach w 1990 roku. Obszarem jej zainteresowania jest medycyna holistyczna i medycyna psychosomatyczna, łączy wiedzę medycyny tradycyjnej z medycyną naturalną. W ostatnich latach ukończyła wiele kursów z zakresu odżywiania, tradycyjnych metod wspierania zdrowia i możliwości ich zastosowanie w Ginekologii.

okładkaZe wstępu do książki:
"Po kilku latach pracy w klinice uświadomiłam sobie, że nowoczesna medycyna jest często bezradna i oferuje jedynie pozorną pomoc kobietom w ciąży. Odpowiedzi na wiele kwestii, które nękają kobiety będące w ciąży i w okresie połogu, znalazłam w medycynie naturalnej (w tej ze starożytnych Chin, w hinduskiej ajurwedzie oraz w tradycyjnym ziołolecznictwie). Stopniowo zaczęłam wprowadzać pewne elementy zaczerpnięte z tych mądrości - z medycyny Wschodu, ze sztuki leczenia ziołami, z wiedzy o prawidłowym odżywianiu. Efekty bywały zdumiewające; nie przypuszczałam, że te proste z pozoru sposoby leczenia mogą przynieść tak pozytywne rezultaty.

Dlatego dziś w tej książce, znając już potencjał naturalnych metod (które wykorzystuję w mojej praktyce lekarskiej), staram się zaprezentować możliwie najszersze ich spektrum. Kolejnym ciekawym dla mnie doświadczeniem okazało się prowadzenie szkoły rodzenia. Na zajęciach spotkałam wiele kobiet, które jeszcze mocniej uświadomiły mi, jak ważne dla przebiegu porodu jest miejsce oraz pozycja, w jakiej się rodzi. Każda kobieta w ciąży jest dla mnie otwartą księgą; każdy problem, z którym kobiety przychodzą, to wyzwanie do tego, by odrzucić nawyki i przyzwyczajenia, bo - jak zakładam - mogą się one nie sprawdzić i okazać nieużyteczne w konkretnym, indywidualnym przypadku. Takie jednostkowe podejście do pacjenta jest zgodne z filozofią medycyny holistycznej.

Filozofia racjonalistyczna (na której opiera się współczesne położnictwo) bazuje natomiast na założeniu, że wszechświat działa mechanistycznie i da się go - na poziomie każdego zdarzenia - w mechaniczny sposób wyjaśnić. Współczesne położnictwo sprowadziło poród do problemu z dziedziny "inżynierii mechanicznej": obiekt danego rozmiaru (dziecko) musi przejść przez otwór o danej średnicy (kanał rodny). Ocena stanu zdrowia płodu ogranicza się do zagadnienia przepływu krwi przez łożysko. Kwestia porodu nie jest rozpatrywana w odniesieniu do kobiety jako całości, lecz wyłącznie w odniesieniu do jej układu rozrodczego.

Książka, którą Państwo trzymacie w ręce, jest wynikiem mojej współpracy z setkami kobiet w ciąży. To praca, która powstała z myślą o kobietach wierzących w siebie, pragnących odkryć swój potencjał i świadomie przeżyć macierzyństwo. Znajdziecie tu także relacje tych kobiet, którym już udało się odkryć moc swojego ciała i potęgę narodzin - właśnie za sprawą świadomego podejścia do macierzyństwa. Bardzo mi zależy także na tym, by ta książka spotkała się z zainteresowaniem personelu medycznego, zawodowo zajmującego się opieką nad ciężarnymi. Warto czerpać z doświadczeń medycyny naturalnej, są one bowiem owocem tysiącletnich praktyk medycznych naszych przodków".