Na ratunek Rospudzie

2006-07-20

17 lipca pod wpływem nacisku ze strony drogowców i lokalnych polityków, Minister Środowiska podjął decyzję o budowie drogi Via Baltica przez dolinę Rospudy.

Oznacza to wpuszczenie ruchu samochodowego w jedno z najcenniejszych sanktuariów przyrody w Polsce. Dolina Rospudy w Puszczy Augustowskiej jest miejscem wyjątkowym, a budowa drogi oznacza zagrożenie dla istnienia takich rzadkich gatunków jak orlik krzykliwy, głuszec czy bocian czarny!

Aby zatrzymać zniszczenie Zielonych Płuc Polski wezwij jak najszybciej Prezydenta i Premiera Rzeczypospolitej Polskiej do ochrony tego unikatowego obszaru i zatrzymania planów budowy drogi Via Baltica przez Dolinę Rospudy! Wystarczy jedno kliknięcie!

www.greenpeace.pl

Sprawa Rospudy jest częścią projektu o znaczeniu dla całego kraju drogi ekspresowej Via Baltica. Pomysł poprowadzenia tej drogi przez samo serce Zielonych Płuc Polski, np. Park Biebrzański czy Puszczę Augustowską, był błędem od samego początku. Ta lokalizacja pozbawia także Polskę możliwości finansowania inwestycji z funduszy europejskich i naraża nasz kraj na kary pieniężne za złamanie prawa unijnego.

Prawo i Sprawiedliwość nie dotrzymało obietnicy złożonej przed wyborami, mówiącej że Via Baltica będzie omijać najwartościowsze tereny Zielonych Płuc Polski. Lekkomyślna decyzja ministra środowiska oznacza jednak przede wszystkim zgodę na niszczenie tego, co nie zostało stworzone ludzką ręką, jest jednym z największych skarbów naszego kraju i powinno być przekazane wnukom w niezmienionym stanie.