Hymny i Opowieści Starowierców

2006-05-15

Muzeum Opowiadaczy Historii ma zaszczyt zaprosić w czwartek 18 Maja 2006 o godzinie 19 do siedziby przy ul. Diamentowej 8 w Konstancinie - Jeziornej na Hymny i Opowieści Starowierców.

Wystepują :

  • Ojciec Siergiej Macniew Siergija
  • Lidija Gawriuszyna

Ojciec Siergiej Macniew jest proboszczem niedużej wiejskiej parafii na północy Rosji. W ciągu ostatnich dwudziestu lat dokonał setek wyjazdów, odwiedzając wspólnoty staroobrzędowców w Rosji, na Ukrainie, na Litwie, Łotwie, w Estonii, Mołdawii, Rumunii i w Polsce; poszukując najlepszych znawców śpiewu liturgicznego i wierszy religijnych, a także spisując śpiewy i nabożeństwa tych wspólnot. Efektem podróży było powstanie obszernej fonoteki, odzwierciedlającej prawie wszystkie śpiewne tradycje dzisiejszych staroobrzędowców. Nie ma wątpliwości, że właśnie ich liturgiczny śpiew jest bezpośrednim spadkobiercą tradycji bizantyjskiej, przyjętej na Rusi wraz z przyjęciem chrześcijaństwa i przerobionej zgodnie z narodowym gustem muzycznym.

Lidija Gawriuszyna jest współpracownicą Instytutu Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk, znawczynią literatury staroserbskiej i tradycyjnej kultury rosyjskiej. Byla organizatorką i uczestniczką wielu ekspedycji poszukujących przykładów kultury tradycyjnej - religijnych wierszy i śpiewow ludowych we wspólnotach staroobrzędowców i we wsiach różnych obwodów Rosji.

W programie, oprócz śpiewu liturgicznego, zostaną przedstawione również wiersze religijne Wierchokamja - miejscowości w górnym biegu rzeki Kamy, położonej w dzisiejszym obwodzie Piermskim i Udmurtii. Na tym obszarze zasiedlonym przez przedstawicieli najbardziej konserwatywnych wspólnot staroobrzędowców, zachowały się najbardziej archaiczne przykłady wierszy religijnych. Ich podstawowe tematy to - doczesność życia ludzkiego, konieczność skruchy, opowieści o czasach współczesnych i odgłosy historii dawnej Rusi.