Festiwal Opowieści Żydowskich

2006-06-26

Celem festiwalu jest zaznajomienie polskiej publiczności z pięknem i różnorodnością żydowskich opowieści zapomnianych w ostatnim czasie w naszym kraju. Uczestnicy odkryją bogactwo tradycji ustnej przekazywanej przez wiele pokoleń Żydów zamieszkujących Polskę. Ponadto publiczność zapozna się z formą sztuki opowiadania historii, która w wielu krajach świata przeżywa wielki renesans.

Festiwal jest pierwszą w swoim rodzaju próbą zgromadzenia żydowskich opowiadaczy, którzy występują w wielu krajach świata i są propagatorami respektu i zrozumienia dla wszystkich kultur. Ich repertuar odsłania olbrzymi potencjał opowieści żydowskich w rozrywce, uzdrawianiu i wychowaniu.

Tegoroczna I edycja festiwalu prezentuje czołowe artystki "słowa mówionego": Laurę Simms z USA i Muriel Bloch z Francji.

Laura Simms w swoim repertuarze łączy swiatowe mity, tradycyjne opowieści żydowskie i narracje osobiste. Jej projekty w wielu częściach świata przysłużyły się budowaniu tolerancji i nadziei oraz rozwijaniu twórczości. Od czterech lat współpracuje z domami dziecka oraz lokalną społecznością cygańską w Rumunii. Napisała wiele książek. Ostatnio pracuje nad książką o swojej babci pochodzącej z Łomży.
Muriel Bloch w swojej 27- letniej karierze opowiadaczki przemierzyła prawie cały świat występując na słynnych scenach teatralnych, festiwalowych, bibliotekach, szkołach, więzieniach czy domach opieki. Opublikowała już dwa zbiory opowieści żydowskich. Uznana jest we Francji również jako autorka zbiorów baśni z różnych części naszej planety.

Program Festiwalu:

  • 2 lipca 2006 godz. 13:00 stadion w Chełmie Laura Simms / Muriel Bloch / Michał Malinowski
  • 2 lipca 2006 godz. 17:00 Łęczna Laura Simms / Muriel Bloch / Michał Malinowski
  • 3 lipca 2006 19:00 Kawiarnia Artystyczna Hades w Lublinie Laura Simms / Muriel Bloch / Michał Malinowski
  • 5 lipca 2006 17:00 Muzeum Etnograficzne w Krakowie ( sala wystawy "Portrety Kozienickie") Laura Simms / Muriel Bloch / Michał Malinowski
  • 7 lipca 2006 Biblioteka Publiczna w Łomży
  • 8 lipca 2006 godz.19:00 Tężnia w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornej lub w przypadku niepogody w Muzeum Opowiadaczy Historii

Organizator: Muzeum Opowiadaczy Historii Michał Malinowski
Mecenat: Ambasada Amerykańska w Polsce, Muzeum Opowiadaczy Historii