"Pociąg dla Rospudy"

2006-11-09

Organizacje ekologiczne: Zielone Mazowsze, Greenpeace, Koalicja Lanckorońska oraz Obywatel, przy wsparciu Kolei Mazowieckich, organizują "Pociąg dla Rospudy".

W sobotę 18 listopada o 8 rano z dworca Warszawa Gdańska wyruszy specjalny pociąg do Augustowa, który zatrzyma się na krótko w Białymstoku i przybędzie na miejsce o 13.40. Podczas wizyty w Augustowie dojdzie do zatrzymania ruchu TIR-ów oraz odbędzie się debata z mieszkańcami miasta, której celem ma być pokazanie prawdziwych intencji i argumentów obrońców doliny Rospudy. Następnie będzie czas na zwiedzanie miasta. Pociąg wróci do Warszawy przed północą.

Więcej informacji: http://rospuda.zm.org.pl
rospuda@zm.org.pl

Dolina Rospudy w okolicy Augustowa jest miejscem, w którym wciąż istnieje wyjątkowa przyroda, gdzie żyje mnóstwo gatunków rzadkich i zagrożonych. Latem tego roku zdjęcia pokazujące to miejsce trafiły na pierwsze strony gazet. Przyczyną tego była decyzja zezwalająca na zbudowanie na tym obszarze estakady będącej częścią obwodnicy Augustowa oraz przyszłej drogi ekspresowej Via Baltica. Blisko 200 tysięcy ludzi, w tym organizacje ekologiczne, znane postacie polskiej nauki i kultury, wysłało apel do Prezydenta i Premiera RP wzywając władze do uratowania tych bezcennych terenów. Ekolodzy nigdy nie byli przeciwni budowie obwodnicy Augustowa. Jednak nie kosztem Rospudy, przy jednoczesnym pogwałceniu prawa polskiego i europejskiego. Jeśli natychmiast nie podejmiemy działań, już wkrótce do Doliny Rospudy wjedzie ciężki sprzęt i zaczną padać pierwsze drzewa.

Zapraszamy do udziału w jednej z największych akcji obywatelskich od lat. Teraz losy polskiej przyrody zależą od Ciebie.

Więcej nt. Doliny Rospudy: http://www.pracownia.org.pl/prac/index.php