„Babskie sprawy – rzecz o kobiecie wiejskiej”

2011-02-04

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie zaprasza na nową wystawę pt. „Babskie sprawy - rzecz o kobiecie wiejskiej". Przybliża ona wybrane okresy z życia kobiety wiejskiej: okres panieństwa oraz „bycia gospodynią". 

W części wystawy, poświęconej okresowi panieństwa możemy zobaczyć dawne sposoby dbania o urodę i powodzenie u chłopców, zarówno te magiczne, jak i zupełnie racjonalne. Poznajemy sposoby oznaczania domu, w którym znajdowała się panna na wydaniu oraz sankcje społeczne stosowane wobec panien „ociągających się z zamążpójściem". Kolejna część wystawy przybliża okres ciąży, porodu i połogu, wprowadzając jednocześnie problem tabu, związanego z okresową nieczystością kobiety. 

Kobieca codzienność, czynności związane z prowadzeniem domu zostały pokazane w zaaranżowanych fragmentach wnętrz chłopskich chałup: z przełomu XIX i XX w. oraz - dla kontrastu - z lat 60 - tych XX w. Zgromadzono na ekspozycji sprzęty domowe związane z kobiecymi pracami tj. : pieczenie chleba, przetwórstwo mleka (wyrób sera, masła), obróbka lnu, a także utrzymaniem czystości i estetyki otoczenia.            

W ostatniej części wystawy zaprezentowano fotografie archiwalne i pamiątki dokumentujące działalność Szkoły Gospodyń Wiejskich w Albigowej, Kół Gospodyń Wiejskich z okolic Łańcuta i Jasła, Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej, Żeńskich oddziałów OSP „Samarytanek" oraz fotografie świadczące o udziale kobiet wiejskich w ruchu ludowym i walce o wolność.

Kuratorka wystawy: Agata Mazur

Godziny otwarcia:

  • wtorek - czwartek godz.: 9:00 - 15:00
  • piątek - godz.: 9:00 -17:00
  • niedziela - godz.: 9:00 - 15:00