"Zazieleń Parlament"

2011-10-05

Fundacja Greenpeace Polska zamieściła na stronie www.myodnawialni.pl aplikację do wysyłania wiadomości do sztabów wyborczych partii z apelem o poparcie postulatów 3xTAK: TAK dla niższych rachunków, TAK dla nowych miejsc pracy, TAK dla bezpiecznej energii. Każde kliknięcie to sygnał dla polityków, że czysta energia jest tematem, który interesuje wyborcę.

Polski sektor energetyczny jest tak przestarzały, że za 4-5 lat czekają nas przerwy w dostawie prądu. A przecież nie musi tak być. Rozwiązanie jest proste. Naszą gospodarkę można przestawić na produkcję energii ze źródeł odnawialnych, czyli wiatru, słońca, biomasy czy geotermii a wyprodukowaną energię wykorzystywać bardziej efektywnie. Pieniądze, które rząd chce wydać na elektrownię atomową i utrzymanie przestarzałego systemu energetycznego, mogą zostać przeznaczone na rozwój nowoczesnych technologii oraz na to, aby nasze domy, biura i przemysł zużywały mniej energii.
Greenpeace apeluje do liderów partii politycznych, by ci podjęli konkretne działania na rzecz wprowadzenia mechanizmów umożliwiających rozwój sektora energetyki odnawialnej oraz zwiększania efektywnego wykorzystywania energii.

 • Tak dla niższych rachunków
  Według wszystkich ekspertów cena energii musi pójść w górę. Rachunki zależą jednak od ilości zużywanej energii - jeśli zużywamy jej znacząco mniej, rachunki mogą spadać. Żeby tak się stało, Polska potrzebuje wprowadzenia programu efektywności energetycznej na potężną skalę. Sieci przesyłowe, domy i fabryki muszą przestać tracić energię, a my pieniądze. Jednak bez odpowiednich funduszy i decyzji politycznych nie da się tego zrobić na taką skalę, jakiej wymaga chwila. Tak dla niższych rachunków, oznacza dążenie do wprowadzenia ulg podatkowych dla obywateli (PIT) oraz firm (CIT), którzy zainwestują w ocieplenie budynku i inne projekty służące ograniczeniu zużycia energii w domach i zakładach pracy.
 • Tak dla zielonych miejsc pracy
  Kolejna fala kryzysu nie ominie Polski. Badania pokazują, że możliwości trwałego zatrudnienia leżą właśnie w produkcji energii ze źródeł odnawialnych (wiatru, słońca, biomasy, geotermii), której koszty produkcji spadają z roku na rok. Turbiny do elektrowni wiatrowych na morzu czy najlepsze panele słoneczne nie muszą być w Polsce produkowane wyłącznie na eksport - mogą i powinny być produkować przede wszystkim na potrzeby kraju, na dużo większą skalę. By tak się stało trzeba zmienić prawo, co zależy od Was, polityków. Drugie tak oznacza działanie na rzecz wprowadzenia ulg podatkowych oraz systemu taryf gwarantowanych* dla producentów zielonej energii, który stosowany jest przez większość krajów UE. Oznacza też poparcie modernizacji przestarzałej sieci energetycznej w kierunku "inteligentnej", czyli takiej która potrafi przyjmować i rozprowadzać energię z różnorodnych źródeł odnawialnych.
  * taryfy gwarantowane to system wsparcia gwarantujący zakup energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii
 • Tak dla bezpiecznej energii
  Bezpieczna znaczy taka, która nie naraża naszej przyszłości i zdrowia, jak spalanie węgla czy produkcja energii w elektrowniach atomowych. Tak dla bezpiecznej energii oznacza wsparcie rozwoju energetyki odnawialnej i jednocześnie sprzeciw wobec rozwoju programu jądrowego w Polsce. Oznacza dążenie do tego, by w ustawie o odnawialnych źródłach energii znalazły się zapisy ułatwiające osobom indywidualnym sprzedaż wyprodukowanej przez nich energii do sieci.

Aby wziąć udział w kampanii i wyrazić poparcie dla projektu 3xTAK, czyli dla rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz poprawy efektywności energetycznej w Polsce wystarczy wejść na profil Facebook Greenpeace Polska albo na stronę internetową www.MyOdnawialni.pl lub www.greenpeace.pl i wysłać swoje poparcie dla postulatów do partii politycznych poprzez aplikację Zazieleń Parlament. Każdy głos się liczy.