Protest pszczelarzy

2012-03-07

Właściciele pasiek chcą zakazu używania szkodliwych środków ochrony roślin w związku z masowym wymieraniem pszczół, dlatego 15 marca 2012 roku pół tysiąca pszczelarzy z całej Polski ma przejść ulicami Warszawy, aby zwrócić uwagę na ten problem.

"Podczas marszu w obronie pszczół chcemy zwrócić uwagę władz państwowych i społeczeństwa na rolę pszczoły miodnej w ekosystemie, a także na stale pogarszającą się sytuację pszczelarstwa i pszczelarza w Polsce" - powiedział PAP przewodniczący warszawskiego Klubu Pszczelarzy Marek Kowalski.
Pszczelarze chcą także zwrócić uwagę na - ich zdaniem - krzywdzące uregulowania prawne oraz braki w odpowiednim systemie wsparcia pszczelarstwa w Polsce. "Chcemy żeby ludzie dostrzegli rolę pszczoły w środowisku, że jest barometrem czystości w środowisku i nie jest wrogiem człowieka tylko przysparza nam same korzyści m.in. przez zapylanie" - dodał Kowalski.

Pszczelarze spotkają się w stolicy 15 marca 2012 roku na Placu Zamkowym o godz. 12:00 skąd wyruszą Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem w pokojowej manifestacji pod siedzibę ministerstwa rolnictwa, a dalej ul. Wiejską pod gmach Sejmu. Pszczelarze będą ubrani w robocze uniformy i nieść podkurzacze, czyli miechy do robienia dymu, będą także nieść transparenty m.in. z napisami "nie dla GMO".
Jak powiedział Kowalski, delegacja pszczelarzy będzie chciała się spotkać z ministrami rolnictwa i środowiska, aby omówić problemy nurtujące polskie pszczelarstwo. Pszczelarze będą m.in. domagać się czasowego zawieszenia stosowania środków ochrony roślin zawierających neonikotynoidy, które są zabójcze dla pszczół.
"Petycję w tej sprawie przekażemy także do Sejmu i Senatu. Mamy nadzieję, że na spotkaniu z władzami uda się nakreślić drogę rozwiązania problemów polskiego pszczelarstwa" - stwierdził Kowalski.

Marsz w obronie pszczół zakończy się około godz. 15:00 przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie zaplanowano konferencję prasową podsumowującą akcję pszczelarzy.

W ostatnich latach zaobserwowano na świecie drastyczny ubytek rodzin pszczelich. W Polsce w latach 70-tych XX wieku było mniej więcej 2 mln rodzin pszczelich. Dzisiaj, jak szacują pszczelarze, ich liczba wynosi ok. 800 tys.
Zdaniem pszczelarzy przyczyną masowego wymierania pszczół są chemiczne środki ochrony roślin z grupy neonikotynoidów. Pszczelarze powołując się na badania naukowców twierdzą, że środki ochrony roślin z grupy neonikotynoidów wywołują u pszczół porażenie centralnego układu nerwowego, spadek odporności na choroby i problemy z nawigacją.
W Polsce jest około 40 tys. pszczelarzy.

Źródło: Pierwszy Portal Rolny