„Dobre zakupy”

2012-07-08

Internetowy przewodnik "Dobre zakupy" opracowany przez Polską Zieloną Sieć prezentuje odpowiedzialne społecznie i przyjazne dla środowiska firmy. Dzięki przewodnikowi łatwo znajdziecie firmy produkujące bardziej odpowiedzialne ubrania i zabawki, ale także ponad 50 marek produkujących meble, drzwi, okna, podłogi, papiernicze artykuły biurowe, papier poligraficzny, opakowania i naczynia papierowe, artykuły higieniczne i inne. Wszystkie one są obecne w Polsce.

Czym są „Dobre zakupy"?

Pomysł stworzenia przewodnika zawierającego bazę odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo marek obecnych na polskim rynku zrodził się dość dawno i był odpowiedzią na potrzeby konsumentów, którzy ciągle zadawali pytania o konkretne produkty, które można polecić jako ekologiczne i etyczne. Starając się sprostać oczekiwaniom konsumentów Polska Zielona Sieć przygotowała przewodnik.
Oczywiście optymalnie byłoby promować marki, które są w 100% odpowiedzialne społecznie i środowiskowo. Niestety póki co takich firm jest w Polsce bardzo mało. Polska Zielona Sieć uznała więc, że dobre zakupy, to takie zakupy, które przynoszą możliwie najmniej szkody dla środowiska i drugiego człowieka w całym łańcuchu dostaw. Przewodnik „Dobre zakupy" prezentuje firmy, które wytwarzają swoje produkty w ten właśnie sposób. Przedstawione firmy nie tylko deklarują, że są „przyjazne środowisku" czy „odpowiedzialne", ale przede wszystkim wcielają te wartości w życie.
Weryfikacji deklaracji dokonano pod kątem ośmiu kryteriów odpowiedzialności. Firmy musiały odpowiedzieć na pytania: Czy stosują surowce, które powstały w sposób przyjazny dla środowiska i/lub materiały z recyklingu? Czy produkują w sposób przyjazny dla środowiska, a ich relacje handlowe przebiegają zgodnie z zasadami Sprawiedliwego Handlu? Czy zapewniają pracownikom godne warunki pracy? Czy wspierają rozwój ekonomii społecznej? Czy są przejrzyste i umożliwiają konsumentom prześledzenie całego łańcucha dostaw? Czy wspierają lokalną gospodarkę? Tam gdzie do możliwe opierano się na wiarygodnych certyfikatach.
Potem w zależności od stopnia zaangażowania w danym obszarze wyniki firm oznaczono kolorami: kolor ZIELONY oznacza bardzo dobry wynik; kolor ŻÓŁTY oznacza wynik zadawalający, przeciętny; kolor CZERWONY oznacza wynik niedostateczny.

Przewodnik nie stawia sobie za cel namawiania nikogo do kupowania, bo przecież nadmierna konsumpcja to najbardziej nieodpowiedzialna konsumpcja z możliwych. Jego celem jest pokazanie polskim konsumentom, że na naszym rynku dostępne są już produkty wytworzone z zachowaniem wysokich standardów ekologicznych i/lub społecznych. Do Was należy ostateczny wybór marki i produktu, ale najpierw nie zapomnijcie zadać sobie pytania czy w ogóle musicie kupować nowe rzeczy, bo często dobre zakupy, to po prostu ich brak.

"Dobre zakupy"

Publikacja przewodnika dla konsumentów „Dobre zakupy" była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.