„Świat na rozdrożu”

2013-02-14

Serdecznie zapraszamy na XI spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej w dniu 26 lutego 2013, o godz. 17.30, w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Gościem KME będzie Marcin Popkiewicz - fizyk, pisarz, przewodniczący polskiego oddziału ASPO (The Association for the Study of Peak Oil and Gas).

Temat: „Świat na rozdrożu" (spotkanie autorskie)
Od pokoleń wszystko wokół nas rośnie wykładniczo - liczba ludności, ilość pieniędzy, światowy PKB, zużycie energii, wydobycie metali, produkcja żywności i szereg innych wskaźników, cieszących oko ekonomistów. Wyeliminowaliśmy z naszego świata niewolnictwo i pańszczyznę, zastępując je demokracją, wolnością osobistą i prawami człowieka. Żyjemy w sposób, którego mogliby nam zazdrościć książęta i imperatorzy z minionych wieków. Mamy naturalną tendencję do wyobrażania sobie, że przyszłość będzie kontynuacją tego, co się działo w przeszłości. Cóż - wiele wskazuje na to, że nie będzie taką kontynuacją, w każdym razie nie dla naszego pokolenia. Sposób, w jaki żyjemy i jakie wartości wyznajemy, zmieni się bowiem w najbliższych dekadach nie do poznania, a czy na lepsze, czy na gorsze, zdecydują o tym decyzje, które podejmiemy (lub nie podejmiemy) w najbliższych latach. W języku angielskim funkcjonuje powiedzenie „ignorować słonia w pokoju", dotyczące bijących w oczy tematów i spraw, które jednak są trudne i nieprzyjemne, więc są ignorowane, a ich poruszanie jest źle widziane. Książka Marcina Popkiewicza „Świat na rozdrożu" jest książką o takim słoniu, a nawet o całym ich stadzie, łącząc wątki gospodarki, energii i środowiska w jedną spójną i fascynującą całość.

Uwaga: W trakcie spotkania będzie można kupić książkę w cenie promocyjnej (45 zł) z autografem autora.

Marcin Popkiewicz - fizyk, koordynator zespołu ds. zmian klimatu w Fundacji Nasza Ziemia, redaktor naczelny portalu Ziemianarozdrozu.pl, autor książki „Świat na rozdrożu", tłumacz i autor polskiej adaptacji książki „Zrównoważona energia - bez pary w gwizdek", autor tekstów do serwisu klimatdlaziemi.pl, przewodniczący polskiego oddziału ASPO (The Association for the Study of Peak Oil and Gas).

Organizatorzy spotkania:

  • Prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski)
  • Dr Ryszard Kulik (Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Śląski)
  • Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum" 

Zapraszamy na stronę WWW Klubu Myśli Ekologicznej

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia.

W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka.

Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu we wtorki o godz. 17.30 w Kinoteatrze RIALTO w Katowicach (ul. Św. Jana 24).