"Kobiety Mocy"

2013-06-12

Zapraszamy na wystawę "Kobiety Mocy", która odbędzie się w ramach Przesilenia letniego w Galerii Bielskiej BWA (ul. 3 Maja 11, Bielsko-Biała).

Otwarcie: 21 czerwca 2013 roku, godz. 19.00. 
Wystawę można obejrzeć do 28 lipca 2013 roku.
Kuratorka: Agnieszka Żechowska.
W trakcie wernisażu rytuał odprawi Beata Lech.

Wystawa Katarzyny Majak w Galerii Bielskiej BWA to druga w tym roku odsłona multimedialnego projektu "Kobiety Mocy". Na wystawę składają się: cykl fotografii przedstawiających portrety kobiet - reprezentantek pogańskiej i neopogańskiej duchowości w Polsce, filmy rejestrujące rytuał szamański, a także fragmenty nagrań rozmów artystki ze spotkanymi na Podlasiu szeptuchami.  

Bohaterki projektu reprezentują między innymi Ásatrú, Wicca, rekonstrukcjonizm celtycki, druidyzm, rodzimowierstwo słowiańskie oraz niezależną duchowość. Są wśród nich uzdrowicielki, wizjonerki, zielarki, bajarki, szamanki i wiedźmy, dla których źródłem wiedzy jest kontakt z naturą. Artystka ukazała, że w Polsce tuż obok chrześcijańskiej i katolickiej, istnieją alternatywne ścieżki rozwoju duchowego, kształtujące się w oparciu o dawne - rodzime przekazy, nauki Indian Ameryki Północnej, nauki szamanów z Peru i nauczycieli z Nowej Zelandii. Podążają nimi kobiety poszukujące źródeł mocy i więzi z Matką Ziemią.
 Katarzyna Majak przedstawia kobiety w strojach rytualnych, często z atrybutami (np. muszla, fajka, pióro, włókna lnu) trzymanymi w dłoniach.
Projekt "Kobiety Mocy" jest efektem ponad rocznej pracy badawczej, na realizację której artystka otrzymała stypendium MKiDN.


Wystawa była prezentowana, m.in. w galerii Porter Contemporary w Nowym Jorku, Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie, Central European House of Photography w Bratysławie, na wystawie 31. Women in Art Photogragraphy w galerii Hasted Kraeutler w Nowym Jorku, oraz w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie.

Koordynacja projektu "Kobiety Mocy": Fundacja Supermarket Sztuki.
Patroni medialni projektu: TVP Kultura, Obieg, Kwartalnik Fotografia, Fotopolis, Trzy Kolory.
Patroni wystawy: Fotografia Kolekcjonerska, Artinfo.pl

Wystawa "Kobiety Mocy" jest częścią Przesilenia letniego w Galerii Bielskiej BWA - cyklu wydarzeń artystycznych, które odbędą się w Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11 w dniach 21-22 czerwca 2013 roku.

Katarzyna Majak - artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka wystaw, wykładowczyni. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Ukończyła filologię angielską i rosyjską na UAM w Poznaniu. Fotografii uczyła się m.in. od wnuka Edwarda Westona w Kalifornii. Była stypendystką Anderson Ranch Arts Center w Kolorado. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Agnieszka Żechowska. Kuratorka, teoretyczka sztuki, autorka tekstów o sztuce, założycielka Fundacji Supermarket Sztuki. Zorganizowała wiele wystaw grupowych (międzynarodowych i ogólnopolskich) oraz indywidualnych.