„Ogrody zoologiczne – sens bytu”

2013-09-04

Serdecznie zapraszamy na XVI spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej. Gościem KME będzie dr Jarosław Zajączkowski - dr nauk weterynaryjnych.

Temat: „Ogrody zoologiczne - sens bytu"

Rozkwit ogrodów zoologicznych przypada na koniec wieku XIX i cały wiek XX. Wtedy właśnie kształtowały się cztery podstawowe filary sankcjonujące ich działalność: edukacyjna, naukowo-badawcza, ochrona gatunków ginących oraz rozrywka i ekspozycja. W XXI wieku należy dokonać oceny skuteczności ich funkcjonowania zważywszy, że w przeciągu nadchodzących pięćdziesięciu lat minimum pięćdziesiąt gatunków zwierząt a w tym słonie, nosorożce, żyrafy i hipopotamy mogą ulec całkowitej i nieodwracalnej zagładzie. Ulegną zagładzie mimo faktu, że to właśnie one stanowią „żelazny element ekspozycyjny" praktycznie każdego zoo na świecie. Czy miliony dolarów, które rok w rok topi się w działalności dziesiątków tysięcy ogrodów to dobrze wydane pieniądze? Jednym z szczególnie zagrożonych zwierząt jest niedźwiedź polarny. Czy umieszczanie niedźwiedzia, którego naturalnym siedliskiem jest Arktyka w centrum miasta na betonowym wybiegu narażając na ekstremalnie niekorzystne warunki klimatyczne, hałas, nieodpowiednie żywienie ma cokolwiek wspólnego z ideą ochrony gatunku, badaniami naukowymi, edukacją i rozrywką? Na te pytania i wiele innych postara się odpowiedzieć Prowadzący zapraszając jednocześnie do dyskusji.

Termin spotkania: 17 września 2013 roku, godz. 17.30.

Miejsce: Kinoteatr Rialto, Katowice, ul. Św. Jana 24.

Informacja o Prowadzącym:
Jarosław Zajączkowski - Doktor medycyny weterynaryjnej, specjalista chorób ptaków. Autor holistycznej koncepcji rozwoju wrocławskiego ogrodu zoologicznego przedstawionej podczas konkursu mającego wyłonić kandydata na stanowisko dyrektora ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Pomysłodawca budowy wrocławskiego „Oceanarium". Jest aktywnym uczestnikiem wielu sesji, konferencji i kongresów poświęconych tematyce zwierząt egzotycznych, jak również autorem i współautorem kilkunastu publikacji naukowych w tej dziedzinie. Lekarz praktykujący, zajmujący się profilaktyką i terapią chorób płazów, gadów, ptaków i drobnych ssaków. Znany jest polskim lekarzom weterynarii jako organizator szkoleń, warsztatów z wyżej wspomnianej tematyki. Autor licznych artykułów publikowanych w prasie weterynaryjnej oraz codziennej. Redaktor naukowy pierwszego w kraju podręcznika dla lekarzy i studentów weterynarii „Praktyka kliniczna - zwierzęta egzotyczne". Prywatnie jest pasjonatem nurkowania, narciarstwa biegowego i górskich wędrówek.

Organizatorzy:

  • Prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski)
  • Dr Ryszard Kulik (Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum")
  • Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum" 

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie.