„Mieć mało znaczy być wolnym”

2013-10-20

Serdecznie zapraszamy 29 października 2013 roku o godz. 17.30 na XVII spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej. Spotkanie odbędzie się w Kinoteatrze Rialto (ul. Św. Jana 24) w Katowicach.

Gościem KME będzie Anna Mularczyk-Meyer - minimalistka, tłumaczka.

Temat: „Mieć mało znaczy być wolnym".
Żyjemy w czasach wszechpanującego konsumeryzmu. Nasza kultura wmawia nam, że ciągle nie mamy wystarczająco dużo, żeby być szczęśliwymi. Stworzyliśmy świat obfitości, który sprawia, że ciągle chcemy więcej, jednak pochłonięci pracą i zdobywaniem kolejnych przedmiotów, nie mamy nawet czasu i sił, by móc się nimi w pełni cieszyć. Minimalizm to życie skromne z wyboru, poszukiwanie prostoty na każdym kroku, szukanie szczęścia i radości w sobie samym, a nie w otoczeniu, skupienie się na tym, co uważa się za najważniejsze. Przeciwstawia się chciwości, a zachęca do dzielenia się z innymi, oszczędności i otwierania się na ludzi. Zwraca uwagę na to, że do szczęścia potrzeba nam o wiele mniej niż się czasem wydaje.

Anna Mularczyk-Meyer - minimalistka, tłumaczka, tłumaczy głównie z języka hiszpańskiego, francuskiego i angielskiego, przewodniczka po Krakowie. Autorka bloga www.prostyblog.com, który jest zapisem zmagań z przytłaczającym nadmiarem zgromadzonych rzeczy, gdzie pisze o różnych sposobach na upraszczanie życia, na poznawanie siebie i swoich prawdziwych pragnień, na odróżnianie ich od sztucznie kreowanych przez otoczenie marzeń i potrzeb.

Organizatorzy spotkania:

  • Prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski)
  • Dr Ryszard Kulik (Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum")
  • Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum" 

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka.