Mikroorganizmy strażnicy życia

2014-02-04

Serdecznie zapraszamy 18 lutego 2014 roku o godz. 17:30 na XXI spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej. Spotkanie odbędzie się w Kinoteatrze Rialto w Katowicach (ul. Św. Jana 24).

Gościem KME będzie Izabela Jaglarz - propagatorka probiotechnologii, współzałożycielka i wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego „EMEKO"

Temat: „Od chemii do ekologii: gleba, rośliny, zwierzęta, ludzie. Mikroorganizmy strażnicy życia".
Mikroorganizmy jako pierwsze zasiedliły Ziemię. Nie straszne im zlodowacenia czy hydrotermalne źródła. Bytują praktycznie wszędzie - „kolonizując" większość przestrzeni i powierzchni, nadają kierunek przemianom biochemicznym w biotopach. Własności wielu mikroorganizmów od dawna wykorzystywane są przez człowieka. Tradycyjnie używane do wytwarzania produktów spożywczych, karmienia zwierząt, ochrony roślin, bioremediacji, oczyszczania wody - stały się ważnym czynnikiem w różnych gałęziach gospodarki i ochrony zasobów naturalnych. Gdyby udało się zapewnić pożytecznym mikroorganizmom dominującą pozycję w ich środowisku, wówczas zaczęłyby one uaktywniać lecznicze właściwości we wszystkich sferach działania od żyznej gleby po ludzkie zdrowie.

Izabela Jaglarz - mgr inż. ogrodnictwa, propagatorka probiotechnologii, dyrektorka Śląskiego Regionalnego Centrum Mikroorganizmów, współzałożycielka i wiceprezeska Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego „EMEKO", licencjonowany doradca w firmie Probiotics Polska, pasjonatka koni i psów.

Organizatorzy:

  • Prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski)
  • Dr Ryszard Kulik (Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum")
  • Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum" 

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. W ramach KME proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka.