Czy stać nas na atom?

2014-02-26

Collegium Civitas i Fundacja Greenpeace Polska zapraszają na międzynarodową debatę ekspercką dotyczącą ekonomiki energetyki jądrowej: Czy stać nas na atom?

Termin: 4 marca 2014 (wtorek), godz. 17:00 - 19:00
Miejsce: Aula A, 12p., Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, Warszawa

Rząd RP kontynuuje prace nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Ostateczna decyzja o wdrożeniu programu w życie oznaczać będzie m.in. konieczność poniesienia bardzo wysokich kosztów inwestycyjnych (co najmniej 60-80 mld złotych na wybudowanie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej). Tak znacząca decyzja musi być uzasadniona od strony ekonomicznej. Jednym z najistotniejszych czynników przy wyborze optymalnej struktury energetycznej dla państwa jest odpowiedź na pytanie - czy polski rząd i polską gospodarkę stać na rozwój programu jądrowego.

Podczas debaty będziemy szukać odpowiedzi na pytania dotyczące ekonomiki inwestycji tego typu, m.in.:

  • Czy budowa elektrowni jądrowej w UE jest w dalszym ciągu możliwa i opłacalna?
  • Czy dopuszczalna jest pomoc publiczna dla realizowanych inwestycji?
  • Na ile realny jest koszt inwestycji przedstawiony w PPEJ?

Wśród osób zaproszonych do wygłoszenia referatów wprowadzających znajdują się wysokiej klasy międzynarodowi eksperci specjalizujący się w problematyce ekonomiki energetyki - prof. Steven D. Thomas, University of Greenwich Business School, Wielka Brytania, dr Mark Cooper, Vermont Law School, USA, dr Yves Marignac, World Information on Energy (WISE), Francja. Po wystąpieniach zagranicznych ekspertów odbędzie się debata z ekspertami ze strony polskiej. Do zabrania głosu w dyskusji zaprosiliśmy m.in. przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i głównego inwestora.

Program spotkania

Udział w debacie jest bezpłatny. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń - uprzejmie prosimy o odesłanie wypełnionego zgłoszenia na adres: olga.stefanska@greenpeace.pl
Debata tłumaczona symultanicznie z j. angielskiego.