Dieta dla środowiska i zdrowia

2014-10-14

Serdecznie zapraszamy na XXVII spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej, które odbędzie się w dniu 22 października 2014 roku o godzinie 17:30 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.

Gościem KME będzie Jakub Sobiecki - dietetyk Kliniki Pediatrii i Żywienia Centrum Zdrowia Dziecka, członek Rady Naukowej Fundacji Wiemy Co Jemy.
Temat: „Dieta optymalna dla środowiska, dieta optymalna dla zdrowia"

Epidemiologia, nauka o czynnikach ryzyka chorób i ich prewencji, oraz ekologia tylko pozornie nie mają ze sobą wiele wspólnego. Co zaskakujące, pomostem łączącym te dwie dziedziny jest nauka o żywieniu człowieka. W ostatnich dekadach obserwowaliśmy dynamiczny rozwój nowej dyscypliny - epidemiologii żywienia. Ma ona na celu ustalenie związków między spożywaniem poszczególnych produktów a ryzykiem chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca czy nowotwory. Równolegle wysiłki ekologów skupiły się na zbadaniu wpływu naszych codziennych wyborów żywieniowych na równowagę ekologiczną oraz jej zakłócenia. Obydwie dziedziny nauki mają gotową receptę na negatywny wpływ zachodniego sposobu żywienia na środowisko i ryzyko chorób cywilizacyjnych. Czy dieta optymalna dla środowiska i dieta optymalna dla zdrowia to jedna i ta sama dieta - czyli jak upiec dwie pieczenie (a może coś innego) na jednym ogniu?

Organizatorzy:

  • Prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski)
  • Dr Ryszard Kulik (Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum")
  • Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum"