„Moje przygody z padlinożercami, czyli życie po życiu”

2014-11-14

Serdecznie zapraszamy na XXVIII spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej, które odbędzie się w dniu 25 listopada 2014 roku o godz. 17:30 w Katowicach (Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 2).

Gościem KME będzie dr Nuria Selva Fernandez - hiszpańska biolog, zajmująca się badaniem niedźwiedzi i wilków, adiunkt w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie.

Temat: „Moje przygody z padlinożercami, czyli życie po życiu"

Nic nie budzi takiej odrazy jak rozkładające się zwłoki. Nic nie wywołuje takiego naszego przerażenia jak śmierć, która w naszej kulturze jest coraz mniej akceptowana. Nic dziwnego, że rola padliny i padlinożerstwa w ekosystemach jest zauważana dopiero od niedawna. Również od niedawna zauważa się rolę dużych drapieżników jak wilk i ryś jako nie tylko „selekcjonerów", ale również jako dostarczycieli pokarmu dla całych rzesz różnych zwierząt. Dziś można śmiało stwierdzić, że dla wielu zespołów zwierząt padlina i padlinożerstwo jest tak samo ważnym i do niedawna niedocenianym elementem ekosystemów jak martwe drewno dla funkcjonowania lasów.

Dr Nuria Selva Fernandez - jest Andaluzyjką, z wykształcenia biologiem, od kilkunastu lat prowadzi badania na terenie Puszczy Białowieskiej, doktorat uzyskała na Uniwersytecie w Sewilli. Tematem jej pracy naukowej była „Rola padliny dla społeczności drapieżników w Puszczy Białowieskiej". Jest adiunktem w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie, członkiem Large Carnivore Initiative for Europe, IUCN Bear Specialist Group, przewodniczącą Komitetu Polityki europejskiej sekcji Society for Conservation Biology, ekspertką polsko-słowackiej grupy roboczej ds. dużych drapieżników, powołanej przez Ministerstwo Środowiska. Mieszka w Teremiskach w Puszczy Białowieskiej.

Organizatorzy:

  • Prof. UŚ dr hab. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski)
  • Dr Ryszard Kulik (Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum")
  • Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego „Meritum" 

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. W ramach Klubu odbywają się spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań.