Ogród naprawdę ziołowy

Hanna Świątkowska

Popularne i modne staje się ostatnimi laty posiadanie ziołowego ogrodu. Bardzo to słuszna moda, jedna z tych, które oby nie miały znamion przemijalności, różnym modom właściwej... więcej »

Ideologia jedzenia – czy ma sens?

Hanna Świątkowska

Słowo "dieta", jakże często ostatnimi laty używane – a nawet nadużywane – pochodzi ze starogreckiego. "Diaita" - δίαιτα – to "styl życia". Współczesne rozumienie go jako wyboru konkretnych produktów spożywczych w dużym stopniu oddaje owo starożytne znaczenie – wszak od tego co i jak jemy zależy w ogromnym stopniu nasza codzienność... Albo odwrotnie! więcej »

"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem"

Hanna Świątkowska

Zielarstwo, będąc wiedzą bardzo obszerną, zawiera w sobie także temat profilaktyki. Że łatwiej zapobiegać niż leczyć, zgodzi się zapewne niemal każdy! Niestety natomiast zagadnienie profilaktyki jako praktyki codzienności w znacznym stopniu straciło w dzisiejszym świecie (mam na myśli naszą, zachodnią kulturę) swoje podstawowe znaczenie... więcej »

Siostra brzoza

Hanna Świątkowska

Botanicznie brzoza jest drzewem, rzadko krzewem klimatu umiarkowanego lub borealnego, o dużej zmienności biologicznej, charakterystycznej, lśniącej, najczęściej białej korze, giętkich gałęziach i delikatnych liściach. więcej »

Zioła – co to takiego?

Hanna Świątkowska

Tak zadane pytanie wydaje się absurdalne aż do śmieszności! Jak to – co to są zioła? Każdy, szczególnie dzisiaj, w dobie "powrotu do Natury" wie, że są to rośliny o działaniu leczniczym. więcej »