„Cztery Strony Świata”

Marzena Wieczorek

Po latach mieszkania w Warszawie przeprowadziłam się na wieś. Była to najlepsza decyzja w moim życiu. Otwarciem Pracowni "Cztery Strony Świata" rozpoczęłam swoje działania na Warmii. Nazwa miała sugerować, że wiejski adres nie oznacza zamknięcia, a wprost przeciwnie otwiera mnie na nowe przestrzenie.

Kontynuowałam warszawskie specjalizacje tzn: projektowanie wnętrz, zdobienie malarstwem drewnianych mebli, ręczne malowanie ceramiki i porcelany. Warmińskie klimaty wpłynęły na zmianę motywów dekoracyjnych, kolorystykę, a nawet styl malowania. Moje projekty bez reszty zostały wówczas opanowane przez otaczający mnie świat roślin, ptaków i zwierząt. Moją pasję podzielili klienci.

Zdobienia roślinne na meblach, ceramice świetnie współgrają z różnymi wnętrzami: i tradycyjnymi, i nowoczesnymi, nie mówiąc już o stylizacjach rustykalnych. A przyjazd po mebel z wielkiego miasta do wiejskiej stare meblepracowni bywa dodatkową atrakcją dla osób poszukujących czegoś oryginalnego. Często słyszałam opinie, że meble z Pracowni "Cztery Strony Świata" mają duszę. Nie kryję - to mnie napędzało, dodawało skrzydeł. Klimaty rustykalne pociągały mnie coraz bardziej.

Poszukiwałam i poznawałam rzeźbiarzy, stolarzy, garncarzy, koronkarki i przeróżnych innych twórców rękodzieła. Odkrywałam interesujących mistrzów i ludzi, pochłoniętych podobną do mojej pasją. Wielu z nich miało bardzo ciekawe prace, ale schowani, gdzieś na warmińsko - mazurskim odludziu nie mieli odbiorców.

Zorganizowałam wernisaż - spotkanie z twórczością rustykalną. Mroźna zima 2003 roku nie przeszkodziła w realizacji. Do mojego domu zasypanego śniegiem zaprosiłam kilku znajomych artystów - rękodzielników i mieszkańców Olsztyna i Warszawy.

Dwudniowy, przedświąteczny grudniowy wernisaż okazał się wydarzeniem zapamiętanym do dziś. Poza ekspozycją i sprzedażą najważniejszy zdawał się klimat spotkania twórców z uczestnikami. Była herbata, słodkie łasuchy, no i rozmowy. Po tym udanym spotkaniu wzrosło zainteresowanie wyrobami twórców ludowych, co wymusiło kolejną inicjatywę. W pracowni zorganizowałam stałą "Galerię Rękodzieła w Pracowni Cztery Strony Świata" Prezentuję w niej: ceramikę pradziejową, rzeźby drewniane, makatki, obrazy, meble malowane, ceramikę ręcznie zdobioną, szkło artystyczne.

ceramikaGaleria stała się osobliwym miejscem, chętnie odwiedzanym. Kto raz zawita w jej progi, przywozi swoją rodzinę, bliskich, poleca ją znajomym. W drewnianym, pachnącym domu z bali, położonym pośród lasu można nasycić się zielenią, energią drzew, które wnikają do wnętrz domu niemal wszystkimi oknami. W takim otoczeniu łatwo zapomina się o miejskiej gonitwie i stresach - wypoczywa jednocześnie obcując z pięknymi przedmiotami.

Na początku 2006 roku uruchomiłam witrynę internetową: Galeria Malowany Dom www.malowanydom.pl gdzie prezentuję i udostępniam do nabycia najciekawsze prace artystyczne, interesujące eksponaty rękodzieła.
Malowane meble, ręcznie zdobioną ceramikę, które powstają w Pracowni można obejrzeć na stronie www.art4strony.pl