Dzieciaki i „robaki”

Gosia Kowalska

Jak porusza się dżdżownica, skoro nie ma nóg? Co by się stało gdyby zabrakło dżdżownic? Czy owady nocą kładą się spać? Te i inne zagadki z życia organizmów glebowych próbowały rozwikłać dzieci z Przybrdy na warsztatach, które odbyły się 18 sierpnia 2015 roku.

Mali przyrodnicy nie tylko przyglądali się dżdżownicom pod lupą, ale też śledzili ich poczynania w specjalnie przygotowanym obserwatorium glebowym. Mieli okazję z bliska przyjrzeć się pracy tych pożytecznych stworzonek, które drążąc korytarze i przepuszczając ziemię przez swój przewód pokarmowy spulchniają ją i użyźniają.

Najwięcej emocji wzbudziła zabawa w „owadzich detektywów". Postanowiliśmy zbadać, co małe żyjątka robią nocą. Każde dziecko przygotowało własną ziemniaczaną pułapkę oraz „pułapkę Kubusia Puchatka" z różnymi przynętami. Pułapki zostały zastawione na działce warzywnej i pozostawione na całą noc.

Po powrocie do świetlicy dzieci z zapałem malowały na drewnianych krążkach biedronki i żuki, które wcześniej zaobserwowały w terenie.

dzieci z namalowanymi biedronkami

Następnego dnia rano pierwsze kroki skierowaliśmy do ogrodu. Każdy był bardzo ciekawy, co odkryjemy w pułapkach. Większość z nich okazała się wypełniona nocnymi piechurami - pająkami, mrówkami i różnymi gatunkami chrząszczy.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Zaprzyjaźnij się z pszczołami" realizowanego przez Stowarzyszenie Wiejskie „Zielona Przestrzeń" w partnerstwie z Fundacją „Zielona Nadzieja".

Projekt realizowany jest ze środków Global Greengrants Fund.

logo_GGF