Kto ma pszczoły, ten ma miód

Gosia Kowalska

Obcowanie z pszczołami to nieustanne uczenie się i odkrywanie krok po kroku ich zadziwiających tajemnic. 31 sierpnia 2015 roku dzieci z Przybrdy gościły w pasiece „Eko-Barć” w Biernatce.

W 1997 roku „Eko-Barć" jako pierwsza pasieka w Polsce uzyskała certyfikat ekologiczny. Dziś to wielka pszczela społeczność zamieszkująca 800 uli.

Uczestnicy wycieczki mieli okazję zobaczyć na własne oczy barcie i ule, ramki z pszczelimi plastrami, wirówkę do odwirowywania miodu z plastrów pszczelich, podkurzacz do odymiania pszczół. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści o historii bartnictwa, życiu społecznym pszczół i urokach zawodu pszczelarza.

wizyta w pasiece

Najprzyjemniejszą częścią wycieczki okazała się degustacja pszczelich darów - miodu prosto z plastra oraz pyłku kwiatowego. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał w prezencie słodki zestaw „Pomocnika Pszczelarza".

Na koniec wybraliśmy się do znajdującej się w pobliżu hodowli danieli. Skuszone przyniesionymi przez nas jabłkami obległy nas tłumnie, co pozwoliło na ich dokładną obserwację.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Zaprzyjaźnij się z pszczołami" realizowanego przez Stowarzyszenie Wiejskie „Zielona Przestrzeń" w partnerstwie z Fundacją „Zielona Nadzieja". Projekt realizowany jest ze środków Global Greengrants Fund.

logo sponsora