Medytacja z pędzlem w dłoni

Gosia Kowalska

Malowanie ikon nie bez powodu było dawniej porównywane do modlitwy czy medytacji, o czym mogły przekonać się uczestniczki projektu „Akademia Animatorek Lokalnych", które wzięły udział w warsztacie pisania ikon.

Zajęcia poprowadzone przez absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych, panią Wandę Sawicką wymagały od nas skupienia i sporej dawki cierpliwości.

Warsztaty malowania ikonProwadząca zapoznała nas z techniką opartą na tradycyjnej metodzie pisania ikon, aczkolwiek uproszczoną i dostosowaną do naszych czasów. Najpierw na przygotowanych kawałkach drewna na podstawie gotowych wzorów ikon każda z nas przygotowała szkic. Potem w ruch z zapałem poszły pędzle. Malowałyśmy, zgodnie z tradycją farbami temperowymi. Szybko jednak zorientowałyśmy się, że namalowanie ikony wymaga czasu, dużej dokładności i wytrwałości. Każda z nas pracowała w ciszy i skupieniu.

Malowanie ikon w GrabowieOstatnim i najbardziej oczekiwanym etapem było złocenie. Wykonałyśmy je za pomocą szlagmetalu - drobne, złote płatki nakładałyśmy na pomalowane wcześniej klejem wybrane powierzchnie ikony delikatnie dociskając je miękkim pędzlem.
I choć naszym ikonom daleko było do dzieł najwybitniejszych ikonografów warsztat okazał się bardzo ciekawym doświadczeniem.

 

Projekt „Akademia Animatorek Lokalnych" dofinansowany jest ze środków Global Fund for Women.

logo sponsora