Wiklinowy splot – tak powstaje płot!

Gosia Kowalska

W dniach 19-20 września 2015 roku gościł w Przybrdzie Zbigniew Polaczyk – mistrz w zawodzie koszykarz-plecionkarz. Pod jego okiem otulaliśmy założony przez nas ogródek wiklinowym płotkiem.

Dzieci, które przybyły na warsztaty miały zadanie godne Kopciuszka. Przywiezioną przez instruktora wiklinę cierpliwie sortowały witka po witce na te najgrubsze, które posłużą jako stelaż do płotu, trochę cieńsze na podstawę oraz najcieńsze do wyplatania.
Pierwsze kroki w budowaniu płotka wymagały nie małej siły fizycznej. Z ciężkim młotem w jednej ręce i metalowym palikiem w drugiej co 5 cm robiliśmy w ziemi głębokie otwory, w które dzieci wkładały po 3 najgrubsze i najdłuższe witki.

dzieci i wiklina

Po żmudnych przygotowaniach przyszedł czas na wyplatanie. Okazało się ono świetną zabawą dającą mnóstwo radości i przyjemności. Z małymi plecionkarzami ramię w ramię pracowali także pani sołtys Przybrdy Danuta Zubal oraz radny Przemysław Kuchenbeker. Dopiero zapadający zmrok zmusił nas do przerwania prac.

wyplatanie wiklinowego płotka

Płotek został skończony następnego dnia. Stał się naturalną ozdobą naszych kwiatowych rabat. A niektórzy tak rozsmakowali się w wikliniarskim rzemiośle, że planują zorganizowanie w przyszłości kilkudniowego kursu wikliniarskiego.

płotek już gotowy

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Zaprzyjaźnij się z pszczołami" realizowanego przez Stowarzyszenie Wiejskie „Zielona Przestrzeń" w partnerstwie z Fundacją „Zielona Nadzieja". Projekt realizowany jest ze środków Global Greengrants Fund.

logo sponsora