Zapylanie to wyzwanie

Gosia Kowalska

Kogo kwiaty próbują uwieść swoją urodą? I zapachem, z którym nie mogą konkurować nawet najdroższe perfumy świata? Odpowiedzi na te pytania szukali mali badacze przyrody z Przybrdy.

10 sierpnia w Przybrdzie odbyły się kolejne warsztaty realizowane w ramach projektu „Zaprzyjaźnij się z pszczołami". Dzieci próbując poznać tajniki zapylania i dociec jaką rolę pełnią w tym procesie owady wykonały kilka ciekawych doświadczeń.

Na bibułowej łące wyrosły papierowe kwiaty z kropelkami „nektaru" z aromatyzowanej plasteliny oraz słupkiem i pręcikami z patyczków. Końce pręcików zostały grubo oblepione „pyłkiem" z mielonych kolorowych przypraw. Puchate kulki symbolizujące pszczoły ruszyły do pracy - zbierania nektaru. Było dużo zabawy i głośnego bzyczenia. Gdy pszczoły się uspokoiły dzieci mogły zobaczyć na własne oczy jak pyłek oblepił ich kosmate ciała i przeniósł się na słupek. Niezwykle ważna czynność - zapylanie - dokonała się.

Następnie dzieci zaopatrzone w lupy i „studio podsłuchiwania owadów" ruszyły w teren, aby dokładnie przyjrzeć się pracującym pszczołom i trzmielom i posłuchać co mają do powiedzenia, a raczej „wybzyczenia". Po powrocie do świetlicy zastanawiały się, co lubią pszczoły, jak można o nie zadbać i uczynić świat bardziej dla nich przyjaznym. Wykonały eksperymenty ukazujące w jaki sposób używane w rolnictwie środki chemiczne rozprzestrzeniają się w środowisku i szkodzą zapylaczom.

Na koniec przygotowały naturalny nawóz z pokrzywy, który przyda się do podlewania ogródka kwiatowego, który niebawem powstanie we wsi.

zapylanie kwiatów

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Zaprzyjaźnij się z pszczołami" realizowanego przez Stowarzyszenie Wiejskie „Zielona Przestrzeń" w partnerstwie z Fundacją „Zielona Nadzieja". 

Projekt realizowany jest ze środków Global Greengrants Fund.

logo sponsora