Ziołowa perfumeria

Gosia Kowalska

19 sierpnia 2015 roku w Przybrdzie odbyły się kolejne warsztaty. Tym razem dzieci zanurzyły się wszystkimi zmysłami w świecie aromatycznych ziół.

Uczestnicy warsztatu zapoznali się z popularnymi ziołami leczniczymi i przyprawowymi. Mieli też okazję spróbować jadalnych listków i kwiatów m.in. nasturcji, nagietka i ogórecznika.

Następnie każdy, z pieczołowitością godną prawdziwego perfumiarza przygotował ze świeżych i suszonych ziół własne pachnidło. Siedząc w kręgu, dzieci po kolei zapoznały się z każdą indywidualnie stworzoną kompozycją zapachową.

Następnym krokiem było odkrywanie bogactwa roślinnych barwników. Ze sztywnego papieru zostały wycięte „palety malarskie". Każdy nakładał na nie naturalne barwniki pozyskane z liści, kwiatów i dzikich owoców tworząc własne, niepowtarzalne dzieło.

malowanie barwnikami roślinnymi

Na koniec w ruch poszły łopatki. Dzieci zakładały skrzynki ziołowe. Rozmaryn, szałwia, tymianek, cząber, szczypiorek, pietruszka, oregano i kilka innych ziółek ozdobią parapety w świetlicy. Wypełnią ją też pięknym aromatem, a zimą przydadzą się do zaparzenia herbatki lub posypania kanapek.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Zaprzyjaźnij się z pszczołami" realizowanego przez Stowarzyszenie Wiejskie „Zielona Przestrzeń" w partnerstwie z Fundacją „Zielona Nadzieja".

Projekt realizowany jest ze środków Global Greengrants Fund.

logo sponsora